آرشيو تصاوير  «

نکتۀ بهداشتی ماه  «

نسخه فابل چاپ اين مقاله  «

بازگشت به فهرست مقالات  «

 

کنگرۀ فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکی (WFLD-World Federation for Laser Dentistry)

که هر دو سال در یک کشور جهان برگزار می گردد، امسال شاهد حضور پرشور و با صلابت تیم ایرانی بود.

در این فدراسیون 53 کشور جهان عضو هستند و بعد از کنگرۀ سال 2008 هنگ کنگ، امسال فدراسیون، کنگرۀ دوازدهم سال 2010 خود را در شهر دبی امارات در کنار کنگره و نمایشگاه بین المللی ایدک برگزار کرد.

در این گردهمایی بزرگ محققین ایرانی با ارائه 28 مقاله در قالب سخنرانی و 5 مقاله در قالب پوستر از 8 دانشگاه کشور، در بین 53 کشور جهان و در میان حیرت نمایندگان آنها رتبه  اول را کسب کردند و بعد از ایران آلمان با 18 مقاله و برزیل با 15 مقاله و ایتالیا با ارائه 12 مقاله به ترتیب دوم تا چهارم شدند. در این کنگره  کشورهای صاحب نامی در این دانش چون آمریکا، انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ژاپن و روسیه نیز حضور داشتند.

این حضور مقتـدرانه به تمامی نمایندگان کشـورهای جهان نشان داد که ایـرانی با تمامی محدودیتها می تواند دانش و اندیشه و توانایی های خود را حتی در علوم فوق مدرنی چون لیـزر در پزشکی و بالاخص دندانپزشکی به نمایش بگذارد .

شایان ذکر است که بدون  اغراق، این اتفاق در تاریخ 60 ساله دندانپزشکی اگر بی نظیر نباشد بسیار کم نظیر می باشد. تاکنون در هیچ کنگرۀ خارجی رشته های تخصصی دندانپزشکی بیش از  4تا 5 مقاله در قالب سخنرانی سهم ایران نبوده، لذا این اتفاق حکایت ازکیفیت بالا و نشان از همت والا و اراده دانشجویان و اعضای هیأت علمی جوان کشور عزیزمان ایران دارد. با کمال احترام و تشکر از مسؤولین حمایت کننده، باید خاطر نشان گردد این تحقیقات عموماً با تکیه بر بودجه های شخصی انجام پذیرفته بود و امیدواریم با حمایت مسؤولین و ایجاد شرایط مناسب و درخور شأن ایرانی بتوانیم در آینده این گونه حرکات طوفانی را در راستای رشد و اعتلای دانش ایران زمین در عرصه های جهانی تداوم ببخشیم.

مقالات ارائه شده حاصل تلاش چند ساله محققین ایرانی از دانشکده های دندانپزشکی دانشگاههای علوم پزشکی: تهران، شهید بهشتی، تبریز، آزاد تهران، بابل، گیلان، مشهد و شیراز بود. نمودار رتبه بندی کشورها در زیر ارائه شده است.

 
 

امیدواریم افتخار آفرینی این جوانان ایران زمین، در آستانه پنجاهمین سال پیدایش لیـزر خبری غرورانگیز و مسرت بخش برای دانش و جامعه دندانپزشکی کشور باشد.

 

با کمال احترام: دکتر رضا فکرآزاد

سرپرست تیم ایرانی و نماینده ایران در فدراسیون جهانی لیزر در دندانپزشکیمنبع:
انجمن علمی پزشکی لیزری ایران
( http://www.iran-laser.com/news.php?extend.24)

 

 
 

 

 

   

Farsi Font Problem | Dental Links | Terms of Use | Contact Us  | © 2009-13 Majid Noorian, D.D.S.